Gå til hovedindhold

EFTERLYSNING: Har DU set noget?

De store medier skal nok klare sig. De er ejet af stater eller af virksomheder der er ejet af rigmænd på størrelse med stater i økonomisk forstand.

Folkets Avis kan derimod ikke klare sig uden din hjælp.

Spørgsmålet er så om samfund kan klare sig uden de små selvstændige medier. Det bliver en fattigere verden for de fleste hvis de små medier forsvinder.

Bak op nu!

Abonner Doner

Den anden dag var eksemplet et andet.

Der var det staten som først tog halvdelen af vores penge og derefter belærte os om hvordan vi skulle bruge den rest som var tilbage.

Denne gang er det staten som tager vores penge og derefter på annonceform rådgiver os om hvordan vi skal huske et fradrag så vi næsten gang kan beholde lidt flere af vores penge. Men kun hvis vi gør som staten siger.

Det er helt utroligt som staten og det offentlige blander sig.

Og jo flere af vores penge det offentlige lægger beslag på, jo mere blandet det offentlige sig i vores liv. Både direkte ved at tage vores penge. Og inddirekte ved bagefter at have flere ressourcer til rådighed med henblik på at blande sig i resten af vores liv.

De penge som staten samler ind bruges jo for eksempel til indoktrineringskampagner og overvågning af borgerne.

Hvis du ser det offentlige annoncere så tag et billede eller screenshot af det og send det til [email protected]

 

Lennart Kiil er stifter af FOLKETS og redaktør på Folkets Avis. Han mener godt man kan oplyse og underholde på samme tid.