Gå til hovedindhold

"I dag opfatter Socialdemokratiet håndens arbejde som en sygdom der skal kureres"

Det gamle arbejderparti har mistet sine rødder – og den sidste rest af jordforbindelse.

Ikke mærkeligt med den ledelse partiet har måttet døje de sidste par årtier.

I dag er uddannelsessnobberiet få steder så udpræget som i Socialdemokratiets top. Her ser man helst, at alle danskere bliver akademikere.

At være arbejder anses nu fra den kant som dårlig social arv. Noget man skal hjælpes ud af. En dårligdom på linje med materiel nød og lidelse.

Det er jo en syg måde at se tingene på, og særligt tragisk når det kommer fra et parti, der tidligere tog arbejderne alvorligt – på arbejdernes egne præmisser.

I dag opfatter socialdemokratiet håndens arbejde som en sygdom, der skal kureres.

Man kæmper hårdt for at gymnasieskolen skal gøres til en de facto fortsættelse af grundskolen. At gymnasiet skal være grunduddannelse for alle.

Så forhippet er man på denne akademiserings-dagsorden, at Socialdemokraternes formand i går gik på Facebook med følgende besynderlige og fejlagtige påstand:

Derfor mener vi, at et adgangskrav på 2 dansk og matematik er rimeligt. Det er en middelkarakter, der minder om 7 på den gamle karakterskala.

Ikke engang ifølge den officielle udlægning af de to karakterskalaer er dette tilnærmelsesvist korrekt!

Det er karakteren '4' på den nye skala, som svarer til '7' på den gamle. Formelt set.

Og selv dette vil jeg i praksis stille mig tvivlende overfor, da den nye skala virker noget opblæst.

Mette Frederiksen anerkendte senere, at hun havde lavet en forkert sammenstilling af den nye og den gamle skala. Men mon det ændrer ved partiets holdning?

Næppe.

Sagen er, at partiets top stadig helst vil omdanne alle danskere i eget billede.

Socialdemokratiet er i den grad blevet et akademiseret DJØF-parti, til dels et parti for frafaldne universitetsstuderende. Og mange akademikere måler desværre alt efter egen skala, hvor akademiker sjovt nok er øverste trin.

Imidlertid har et samfund behov for mange forskellige grupper af mennesker, som kan varetage andre opgaver end at sidde bag et skrivebord og lave papirarbejde.

Når socialdemokratiet påstår at ville bryde den sociale arv, så der bliver flere akademikere, så afslører partiet sin ringeagt over for ikke-akademikere.

Samtidig udstiller partiet sit manglende samfundssind. For hvad nu den dag, når Danmark står med alt, alt for mange middelmådige akademikere, der ikke kan finde arbejde?

Det bliver gode tider for kommentarsporet på Information, uden tvivl, men for Danmark som helhed er det en skidt udvikling.

Socialdemokratiet har mistet jordforbindelsen med en dårlig ledelse, der ikke evner at se længere end egen næsetip.

Desværre bliver det ikke engang til et 2-tal til Socialdemokratiet.

Mette Frederiksen får et -3 for sin helt uacceptable præstation.

Lennart Kiil er stifter af FOLKETS og redaktør på Folkets Avis. Han mener godt man kan oplyse og underholde på samme tid.