Der er noget galt i DR.
Man smider om sig med licens-kroner til alt fra hustruers heste-transporter til tårnhøje chef-lønninger.
Og selvom lønningerne længe har været fyrstelige i toppen af DR, så kunne ledelsen alligevel fejre lønstigninger i 2016 i en størrelsesorden, som andre kun kan drømme om.
Det skriver gravermediet Journalista.dk efter at have gennemgået en oversigt over DR-ledelsens lønninger i 2016, inklusive eventuelle engangsvederlag.
Tallene viser, at DR-bossen Maria Rørbye Rønn så småt begynder at nærme sig en årsløn på fire millioner kroner. Helt nøjagtigt ligger hun nu på 3.622.979 kroner og 4 øre om året.
Hvad der måske er lige så opsigtvækkende, er, at hun alene i 2016 fik en lønstigning på næsten 61.000 kroner. Som om de 3.562.377 kroner, hun tjente i 2015, ikke var nok i forvejen.
Journalista.dk kommer også ind på lønningerne til flere andre medlemmer af DR's top. Lønninger på små to millioner om året er bestemt ikke noget særsyn i den forbindelse. Snarere reglen i det næstøverste lag.
I det hele taget ser det ud til, at ledelsen i DR ikke bare er yderst vellønnet, for nu at sige det mildt, men at den også formår at hive store lønstigninger hjem år efter år - på trods af skandalerne i DR.
Så kan seerne jo kun undre sig over de mange genudsendelser og amerikanske serier, mens de spørger – hvad blev der af Public Service?
Og hvorfor tvinges jeg gennem licensen til at forgylde en DR-boss, hvis løn er mellem dobbelt og tre gange så høj som statsministerens?