Sådan skrev folketingsmedlem for Enhedslisten Pelle Dragsted i 2008.
Jeg synes, det er på tide, du følger op på din første studierejse, Pelle Dragsted.
For udviklingen i Venezuela er bestemt ikke blevet mindre "spændende" i mellemtiden.
For Venezuela har jo - takket være den socialisme du spørger til - været inde i en rivende udvikling.
Eller udvikling er måske ikke det rette ord. Landet er i afvikling. Folk sulter og der er kamp i gaderne.
Jeg vil gerne dvæle lidt ved overskriften på dit blogindlæg fra 2008:
Venezuela - på vej mod socialisme?
For det var landet jo. På vej mod socialismen. Og måske er vi snart fremme ved endestationen, som altid er den samme for det system.
Det var en håbefuld Pelle Dragsted, der rejse til Venezuela og skrev om landets socialisme.
Men hvad nu, Pelle Dragsted?
Håber du på en ny ledestjerne et andet sted i verden?
En ny Hugo Chávez, måske, der kan genoplive din drøm om den socialistiske utopi?
Det er for nemt at vende blikket bort fra katastrofen, Pelle. For folket i Venezuela betaler en høj pris for socialistiske sværmerier og eksperimenter.
I stedet synes jeg, du burde rejse til Venezuela igen og se på konsekvenserne - det er dem folk skal leve med. Ikke de mange gode intentioner.
Hvis en rejse er for meget, så åbn i det mindste øjnene for de beretninger, landets forarmede befolkning forsøger at få ud til omverdenen.
Det er det mindste, du kan gøre.