Den berømte og berygtede og særdeles indflydelsesrige konspirationsteoretiker Alex Jones og hans alternative medier, herunder Infowars, er blevet fjernet fra Youtube og Facebook.
Alex Jones, Infowars, Prisonplanet etc, etc havde millioner af følgere og fans på de store sociale medier.
Men det er det nu tilsyneladende slut med.
Det er New York Times og andre store medier som skriver om den systematiske bortcensurering som også Spotify og Apple ifølge artiklen på NYT deltager i.
I artiklen på NYT hedder det:
Apple, Facebook, YouTube and Spotify removed from their services large portions of content posted by the right-wing conspiracy theorist Alex Jones and his Infowars site, a major step by big technology firms to curb one of the most prominent online voices trafficking in misinformation.
Eftersom Alex Jones bortcensureres samtidigt på alle de store platforme er det ikke urimeligt at spekulere i om der mon ligger en planlagt aktion bag.
Det fremgår dog ikke tydeligt i NYT-artiklen hvem der i så fald skulle stå bag. Hvad det angår, er artiklen formuleret i et vagt og upræcist sprog.