Satire og magtkritik siden 2013

Folkets Avis har brug for meget mere opbakning!

Politiken forsøgte at kvase Folkets Avis

Men den magtkritik, den bidende satire og ikke mindst den vedholdende kritik af de gamle medier som kun findes på Folkets Avis, er 100 procent afgørende for Danmarks fremtid og den oplyste og alsidige debat.

Støt her - lige nu

Åbenmundet socialdemokrat: DR er så fejlagtig og feministisk ensidig i deres dækning

Af Lennart, 20. november, 2019
Kildemedier
Under valgkampen blev han frosset ud af HELGA-netværket - men det har ikke lukket munden på den markante socialdemokrat
Danmarks Radio er en mægtig medieinstitution - og man skal være modig for at lægge sig ud med den.

Simon Simonsen er ikke ligefrem den typiske karrierepolitiker.

Han er typen som tør gå mod strømmen. Også selvom det koster stemmer.

Om det kostede ham stemmer, da han stillede op til Folketingsvalget for socialdemokratiet og fik kærligheden at følge fra det feministiske kvinde-netværk HELGA, skal jeg ikke kloge mig på her.

Det handler mere om Danmarks Radio.

Danmarks Radio er en mægtig medieinstitution - og man skal være modig for at lægge sig ud med den.

Danmarks Radio har desværre også ofte en alvorlig slagside når det gælder politiske og identitetspolitiske emner.

Således var det i går international mandedag.

I den forbindelse bringer Danmarks Radio en artikel med tre kilder. Alle tre er overbeviste feminister.

Det virker underligt på den måde at overlade hele banen til den ene side af kønsdebatten og ikke lade nogle af de mænd, som deltager i kønsdebatten uden at være feminister, komme til orde.

Simon Simonsen udtrykker det sådan her overfor netmediet reelligestilling.dk:

Vi er mange, DR vælger at overhøre

Simon Simonsen er ellers formand for Manderådet og tidligere mandeforsker med en ph.d. om mænds sundhed.

I det hele taget er der rigeligt med markante mænd som mener noget om ligestilling og køn, men som ikke er feminister.

Men Danmarks Radio valgte altså tre feminister ud af tre kiler.

Det er for ensidigt af et public service medie som bredere bør belyse forskellige aspekter og synspunkter på et tema som berører så mange mænd og kvinder.

Det er ganske enkelt for dårligt at DR marginaliserer synspunkter omkring ligestilling som er helt almindelige i befolkningen.

Ikke alle, som interesserer sig for mænds og kvinders forhold og ligestilling, er feminister, DR.

Og det ved I jo godt, DR.

I vælger blot at promovere en bestemt side i debatten og forhindre den anden i at komme til udtryk.

Det er ikke i orden når alle over licensen er tvunget til at betale jeres medieplatform.

Mediemøllen

Kritik af medier og den medieskabte "virkelighed" - kritik af tendensen til at mange medier ukritisk hopper på en dagsorden

Vidste du...

...at Folkets Avis ikke har betalingsmur

...men lever af faste bidrag fra læserne

Bak op om en åben avis for alle

Støt Folkets Avis her