Sådan får vi flere børn
Danmarks statsminister har meldt ud, at hun ønsker, at der bliver født flere børn.
Det har været almindeligt kendt, at fødselstallet i Europa er faldende, og det påvirker og kommer til at påvirke de enkelte nationer på længere sigt. Man kan nemt mene, at det er det ene eller det andet køns skyld, men det ændrer ikke de forhold, vi står overfor, ganske enkelt. Vi er nødt til at forholde os til den virkelighed, vi står i, nemlig at der fødes for få børn.
Jeg vil komme med forslag i forhold til det land, jeg lever i, nemlig Danmark, og har i noget tid tænkt over, hvad der ville være en fordel i forhold til de børnefamilier, som er derude og prøver at gøre det så godt som muligt. Jeg kommer med nogle forslag og håber, at der er nogle politikere, der griber den mulighed for en positiv forandring, men også at der vil være fokus på den enkelte børnefamilie.
For som alle ved, koster det at have børn, hvis man ser det fra en økonomisk synsvinkel, men der er bare så meget mere ved at have børn, som ikke kan gøres op i økonomi. I virkeligheden er det noget underligt kun at have fokus på det økonomiske aspekt, når børn har så meget mere at byde på i personers liv. Samtidig er man med til at skabe noget, som ikke kan dækkes ind under det økonomiske flag.
Man har i dag et system, som faktisk belønner børnefamilier for at gå fra hinanden, så mor og far kan leve hver for sig. Faktisk ville det være bedre, at vi kom væk fra dette af flere forskellige årsager. En af de ting, som hurtigst bemærkes, er, at hver enkelt person jo skal have et nyt sted at bo (en lejlighed), samt de tilskudsordninger, som følger med i kølvandet på denne ordning. Derudover er der mangel på boliger rundt om i Danmark, og ja, så kunne man også have fokus på, at det rent faktisk er bedre for miljøet, for singler har – hvis man beregner det – et større CO2-aftryk på jorden end par. Samt at børnene vokser op med to forældre, hvilket på længere sigt er sundere. Både for børnene, men også for samfundet i almindelighed.
De forslag, jeg kommer med her, skal kun gælde familier og ikke enlige. Det har noget at gøre med, at det skal være en fordel at være et par frem for at være enlig, og jeg ved godt, jeg sikkert får på hatten for det. Sådan må det jo være. Jeg mener, at for hvert barn den enkelte familie har, skal der gives 2 ugers ekstra ferie. Samtidig skal der gives en mulighed for, at parret – kun dem – kan tage ud og spise, hvor personer fra det offentlige har opsyn med barnet eller børnene.
Man kunne jo kigge på begrebet 'Night Nanny', som faktisk er et interessant aspekt. Men også at give par fordele i forhold til køb af bolig. Fordi det er billigere, at folk fortsætter med at være et par frem for at gå fra hinanden, og hvis vi ønsker, der skal fødes flere børn, skal det give nogle fordele for dem, der ofrer sig for det store fællesskab, som vores samfund nu engang er. Hvordan den endelige løsning skulle se ud, ja, det ville jo skulle afgøres politisk.
Danmarks magasin om identitetspolitik – #idpol, men også om væren og eksistens, og essens og identitet.